Díla z naší sbírky Páni, kluci a květiny na mezinárodních a domácích výstavách


SOLO

Jakub Janovský, 2018, papír, inkoust, silikon, 30 x 33 cm

Vystaveno:

  • Galerie Petr Novotný, Jack in the Box, 2018

  • DSC Gallery, Šest prstů, 2019

    Jakub Janovský je v naší sbírce zastoupen 4 díly.

REAPER

Alexander Tinei, 2023, olej na papíře, 60 x 50 cm

Moldavský výtvarník Alexander Tinei je v naší sbírce zastoupen dvěma díly. Kromě ikonické malby The Hat je to ještě olej na papíře Reaper, který byl vystaven v belgické galerii NQ Gallery v rámci výstavy GEIST. Ta se uskutečnila od 18. května do 27. srpna 2023 a návštěvníkům nabídla díla rezonující s odkazem Vinceta Van Gogha.

Na fotografii NQ Gallery je autor s instalovaným dílem Reaper v rámci výstavy GEIST.

THE LAST LIGHT

Zaam Arif, olej na plátně, 76,2 x 61 cm, 2022

Vystaveno na sólové výstavě Zaama Arifa "Cries and Whispers" Gallery 10 Cromwell Place London, leden 2023.

Arifova práce byla v roce 2021 exkluzivně představena v The New Yorker a stal se tak nejmladším pákistánským umělcem, který byl v tomto prestižním časopise publikován. Ve stejném roce byla jeho práce vybrána na výstavu Malamegi Lab Award, kde získal grant Malamegi Lab Research Grant v Itálii. Vystavuje po celém světě, v říjnu 2023 byl zastoupen na Frieze London.

Na své první londýnské výstavě, ze které pochází obraz v naší sbírce, Arif zkoumá lidskou psychiku a vnitřní konflikty, které máme tendenci skrývat. Jeho povědomě vypadající, ale nevyzpytatelné postavy drží cigaretu, nečinně sedí nebo hledí do tmy. Jsou to často mladí muži oblečení v běžném oděvu a vypadají jako autoportréty umělce. Všichni jakoby hleděli na nejasný horizont, kde jejich naděje a sny visí na vlásku.

NA SUDKOVĚ ŽIDLI

Ivan Pinkava, 38 x 50,7 cm, 2019, originální barevná fotografie 1/10

Vystaveno v Nové galerii Praha, výstava Sám sobě nahý, 4. 11. 2021 - 12. 1. 2022

Publikováno v monografii Ivan Pinkava: Dvojná vazba, Galerie Telegraph, 2020

"Ivan Pinkava si během takřka čtyřiceti let vytvořil vlastní, svébytný vizuální jazyk, který lze ztotožnit s jeho vlastním uvažováním o světě. Figury a zátiší se v jeho díle prolínají, jsou aktualizovaným zrcadlením hlubších myšlenkových procesů navázaných na řeč tradiční západní kultury. Autor cíleně vstupuje do známých ikonografických situací, aby je – někde nepatrně, jinde radikálně – pozměnil, zpřeházel, přejmenoval, vyprázdnil, zastřel nebo jim dal vyniknout v jiném osvětlení. Za dějinnými kulisami nachází cosi společného, platného pro současnost i budoucnost – předobrazy lidské nejistoty pramenící z vlastní tělesné pomíjivost" Petr Vaňous


LOST IN BLOOM

Denis Sharazin, olej na plátně, 30 x 30 cm, 2023

Vystaveno v galerii Arcadia Contemporary, "Five and Under" New York, srpen - září 2023.

Denis Sharazin pochází z Ukrajiny a působí v USA. Ústředním tématem jeho tvorby je lidská postava, jejíž zpracování se však neustále vyvíjí. Společným prvkem jeho tvorby je zaměření na tělo spíše než na tvář.

"Myšlenka soustředit se více na postavu než na obličej vychází ze současného tance a divadelní pantomimy, kde je řeč těla hlavní metodou vyjádření emocí a pocitů," říká Sarazhin.

AUTOPORTRÉT

Zdeněk Sedlecký, olej na plátně, 195 X 140 cm, 2022

Vystaveno v galerii Telegraph Olomouc na výstavě Zdeněk Sedlecký: inscenace,  23.2. - 11.5. 2023

Publikováno v monografii Zdeněka Sedleckého na titulní straně, Galerie Telegraph, 2023

Kurátorem výstavy a rovněž editorem monografie byl Petr Vaňous, který v několika kapitolách klade důraz především na proměnu malířské tvorby umělce během posledních několika let, kdy jsme všichni byli pod vlivem covidové pandemie nuceni zůstat v izolaci a která byla jedním z důvodů změny vizuálního charakteru děl Sedleckého. Ten se od svých vzdálených, odcizených krajin a otevřených exteriérů přesouvá do prostředí uzavřeného. Zavírá se do svého ateliéru, pracuje s autoportrétem a uměle tvořenou realitou. Pokouší se zachytit něco blízkého, co nám připadá téměř na dosah ruky. Ta se tak stává častým motivem jeho aktuálních děl, jako symbol poznání pomocí smyslu hmatu. Tuto intimní blízkost zasazuje do tajemného bezčasí, pomocí masek, rekvizit a mystifikace. Takto zinscenovaný svět může být velmi snadno zpochybněn a zůstává tak neuchopitelný.

Maschinen voller kleiner Flammen

Dennis Scholl, uhel na plátně, 65 x 55 cm, 2022

Vystaveno v DSC Gallery Praha, sólová výstava Píseň inklinací, 24. 10. - 23.11. 2022, kurátor Domenico de Chirico

"Abychom porozuměli německému umělci Dennisi Schollovi, musíme se zamyslet nad koloběhem života jako takovým - nejen nad tím lidským, viděným skrze žíly a tepny hypotetického pozorovatele, ale nad mízou v žilách světa samotného. Zde nacházíme těžiště Schollových prací - ve viditelných i neviditelných spojeních, v propojení pohledů subjektů zapuštěných do mlhavé energie přírody. Vše se vlní, vše vibruje" Domenico de Chirico

Mezi bodláky

Jakub Tomáš, olej na plátně, 125x100, 2024

Vystaveno v Galerii města Plzně, sólová výstava Make Up, 18.9. - 10.11.2024, kurátor Radek Wohlmuth

"Předobrazem jeho kompozic bývají koláže nebo drobné scénické modely z papíru budované na divadelní způsob, které se v posledních letech také osamostatňují do svébytných objektů, jež malby doplňují. Přestože události zachycované na plátnech směřují k realitě, jejich odklon od fotografické popisnosti ke schématu je patrný na první pohled. Namísto nápodoby skutečnosti tak vznikají – na půl cestě k abstrakci – jakási stylizovaná figurální exempla, která připomínají jakési modelové situace každodennosti. Vrstevnatost jejich čtení ještě podporuje smysl Jakuba Tomáše pro symbolické vyjadřování a schopnost pracovat jak s aktuálním životním pocitem, tak s kulturním odkazem minulosti, ať už jsou to staré rituály nebo modernistická architektura. Vzhledem k tomu, že se samostatnou výstavou Jakub Tomáš představuje v Plzni poprvé, má jeho projekt kontextuální charakter tak, aby byla zřetelná nejen aktuální poloha jeho práce, ale zároveň alespoň dílčím způsobem naznačená i cesta, která jí předcházela. Právě tematická a formální složka tvoří spojující prvek všech obrazů. Nejnovější plátna Jakuba Tomáše navazují na otevřenou portrétní sérii, kterou začal malovat v Los Angeles. V některých případech se jedná o vizuální remixy nebo mixy jeho blízkých, jindy vytváří zcela nové identity lidí, jejichž podobu skládá z různých zdrojů"

Jakub Tomáš je v naší sbírce zastoupen 3 díly.